Przyspieszanie komputera

Dzięki poniższemu poradnikowi, w sposób praktyczny przyspieszysz swój komputer, opartym na systemie z rodziny Windows. Obejmuje on zarówno aspekty programowe jak i ustawienia sprzętowe komputera.

Menedżer procesów

Im więcej instalujesz różnych programów, tym większa szansa, że zostaną doinstalowane różne śmieci usługi działające w tle, które w efekcie spowolnią Twój komputer podczas codziennej pracy. Podstawowym narzędziem do analizy programów działających w tle, jest wbudowany menedżer zadań. Możesz go uruchomić bezpośrednio poprzez kombinację klawiszową Ctrl + Shift + Esc. W zakładce „Procesy”, możesz posortować aplikacje wg. wykorzystania procesora lub pamięci. Jeśli jakiś proces (oprócz procesu bezczynności systemu !) wykorzystuje znaczną część czasu procesora zwróć uwagę co to jest i zweryfikuj. Może to być jakiś szkodliwy program działający w tle. Doraźnie można ubić ten proces, ale docelowo musisz znaleźć lokalizację tego pliku i go usunąć. Oczywiście jeśli jest to szkodliwy program.

Analiza autostartu

Do rewitalizacji systemu, programem godnym polecenia jest CCleaner. Dzięki niemu możesz oczyścić system z plików tymczasowych oraz sprawdzić wpisy w autostarcie. Programy w autostart, uruchamiają się automatycznie ze startem systemu, więc zbędne wpisy należy deaktywować. W zakładce Narzędzia / Autostart, możesz powyłączać podejrzane wpisy, lub programy które nie chcesz by były uruchamiane.

Malware

Programy szpiegowskie i inne szkodliwe oprogramowania, wykryjemy poprzez program Malwarebytes Anti-Malware.

Pamięć wirtualna plik wymiany

Plik wymiany jest to plik tworzony na dysku twardym, w którym przechowywane są tymczasowe dane, jako uzupełnienie pamięci RAM. Jeśli masz dużo pamięci operacyjnej, możesz spróbować wyłączyć plik wymiany. Wtedy wszystko będzie przechowywane w znacznie szybszej pamięci RAM. Dla systemu Windows XP, jeśli masz 4GB RAM, możesz pokusić się o wyłączenie jej. W przypadku Windows Vista i wyżej jeśli masz co najmniej 8GB ram. Jedynym ryzkiem takiego zabiegu jest to, że jeśli uruchomisz dużo zasobożernych programów możesz zawiesić swój komputer. Opcję znajdziesz w „zaawansowanych ustawieniach systemu” w opcji „ustawienia wydajności”.

Dysk SSD

Obecnie dyski SSD są na tyle tanie, że jeśli używasz zwykły dysk twardy talerzowy warto zastanowić się nad kupnem dysku SSD. Wzrost wydajności będzie widoczny „gołym okiem”. Bieżący dysk, przyda się jako dysk zewnętrzny w przypadku przechowywaniu dużych danych, lub backupu.

Sterowniki

Upewnij się, że masz zainstalowane sterowniki od płyty głównej (wszystkie inne również).  Płyta główna jest najważniejszym „szkieletem” komputera. Brak sterowników oznaczać będzie duże spadki wydajności. Jeśli masz Windowsa XP, upewnij się, że w menedżerze urządzeń w kontrolerach IDE, dla dysku twardego jest ustawiona wartość Ultra DMA o wartości co najmniej 5.

Pamięć RAM

Pamięć RAM jest stosunkowo tania i łatwa w rozbudowie. Sprawdź ile maksymalnie obsługuje Twoja płyta główna. Bez rozbierania komputera/laptopa możesz to sprawdzić programem AIDA64. Jeśli nie masz wolnego slotu na dodatkową pamięć, możesz spróbować sprzedać moduł i zastąpić go większym. Staraj się dobrać pamięci „parami” tak żeby były tego samego producenta i o tych samych parametrach.

Skomentuj artykuł

Zostaw swoje słowa

Nie publikujemy adresów email


*