Polowanie na drukarkę

Wybór odpowiedniej drukarki zależy od wielu czynników. Podstawowy podział to drukarki atramentowe oraz laserowe. Rozważenie przedstawionych aspektów, powinny przybliżyć Cię do dobrego wyboru.

Czy drukuję w kolorze?

Jeśli zamierzasz drukować raczej materiały biurowe w odcieniach czarno-białych, to powinieneś poważnie pomyśleć o drukarce laserowej bez tonerów na kolor. Pozwoli to znacząco obniżyć cenę drukarki i koszty eksploatacji. Drukarka laserowa nie poradzi sobie z drukowaniem dobrych jakościowo, kolorowych stron.

Jakie złącza WiFi, kabel USB, kabel sieciowy?

Drukarek laserowych z WiFi jest zdecydowanie mniej, niż te ze złączem RJ45 na kabel sieciowy. Jeśli masz możliwość podłączenia drukarki do sieci to będziesz miał znacznie większy wybór niż tylko przez moduł WiFi. Jeśli zamierzasz trzymać drukarkę na biurku, to wystarczy złącze USB. Jednak ewentualne drukowanie przez pozostałych użytkowników może być bardziej kłopotliwe.

Urządzenie wielofunkcyjne

Warto mieć drukarkę z funkcją skanera. Nawet jeśli nie używasz go zbyt często, to na pewno w przyszłości dojdzie do sytuacji, że będziesz potrzebować szybko zeskanować jakiś dokument i go wysłać, lub po prostu zrobić kopię. W przypadku skanera zwróć uwagę na rozdzielczość skanowania: skanery z 1200dpi to już dobry wybór.

Eksploatacja

Przewagą drukarek laserowych jest koszt zakupu proszków i napełnianie tonera. Jeśli toner ma odblokowany chip, czyli ma zdjęte zabezpieczenie przed drukowaniem większej ilości stron, niż ma fabrycznie zaprogramowane, to możesz samodzielnie napełniać toner lub odwiedzić serwis komputerowy. Jednak toner to nie jedyny koszt eksploatacji: bęben światłoczuły również ma swoją żywotność i jego wymiana to nie jest tani koszt. Po przekroczeniu zaprogramowanej liczby wydruku po prostu przestanie drukować, zgłaszając odpowiedni komunikat.

Duplex

Możliwość druku dwustronnego bez ręcznego przekładania papieru. Jeśli tego nie potrzebujesz, powinieneś obniżyć koszty zakupu drukarki.

Automatyczny podajnik na papier

Chcesz szybko zeskanować stertę dokumentów, lub je skopiować? Automatyczny podajnik na papier to coś dla Ciebie. Kładziesz dokumenty na tacę i drukarka automatycznie będzie sobie ściągać dokumenty i wykona odpowiednią operację.

Podsumowanie

Jeśli drukujesz okazjonalnie, możesz zaopatrzyć się w tanią używaną drukarkę laserową unikniesz problemów z zasychaniem tuszy. Jednak jeśli zależy Ci na jakości, drukarka atramentowa przebija zdecydowania drukarkę laserową. Optymalny wybór zależy od wielu czynników przedstawionych w artykule.

Skomentuj artykuł

Zostaw swoje słowa

Nie publikujemy adresów email


*