Monitor dla gracza

Jeśli dużo pracujesz przy laptopie to warto się zastanowić nad kupnem zewnętrznego monitora LCD (oraz stacji dokującej jeśli posiadasz odpowiednie złącze). Wtedy poczujesz pełen komfort pracy. Lub jeśli po prostu planujesz zakup monitora dla gracza do swojego komputera stacjonarnego, to powinieneś zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów przed zakupem.

Rozdzielczość

Tendencją w obecnych czasach jest coraz to większe poszerzanie rozdzielczości w poziomie kosztem pionowej. Jest to dosyć irytująca sytuacja np. podczas przeglądania stron internetowych lub pracy przy programach graficznych. Nieustanne przesuwanie paska przewijania w dół, może denerwować i utrudniać prace. Obecnie produkuje się panoramiczne matryce w proporcji 16:9. Do lamusy odeszły rozdzielczości w proporcji 4:3 i coraz rzadziej spotykane teraz dobre 16:10.

Standardem jest teraz rozdzielczość Full HD tj. 1920x1080px. Można jednak też spotkać monitory z większą rozdzielczością 1200px w pionie. Niezależnie od wyboru, taka rozdzielczość zapewnia już przyzwoity komfort pracy.

Rozmiar plamki

Korelacja między rozdzielczością a rozmiarem jest prosta: im większa rozdzielczość, tym rozmiar plamki będzie mniejszy (wielkość pojedynczego piksela). Jeśli monitor będzie daleko oddalony, to trzeba bardziej wytężyć wzrok podczas czytania. Analizując powyższą tabelę, jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do budżetowej matrycy typu 1280800 (16:10) lub 1366768 (16:9), to wybierając monitor z rozdzielczością Full HD powinniśmy wybrać wersję 23″ zamiast 21,5″.

Typ matrycy

TN, PVA, IPS. Każdy typ matrycy ma swoje zalety i wady. Jeśli nie jesteś wytrawnym graczem, a zależy Ci na jakości obrazu w stosunku do cena/jakość, to warto rozważyć matrycę PVA. Oferuje ona lepsze kąty widzenia i bardzo dobrą jakość obrazu w porównianiu do TN. TN są montowane w tańszych modelach i oferują szybkie czasy reakcji, ale słabe kąty widzenia oraz jakośc obrazu.

Dodatki

Dobrze jest, jeśli monitor posiada regulowaną nóżkę, aby dostosować wysokość ekranu do linii wzroku. Jeśli jej nie ma, będziesz musiał się zaopatrzyć w regulowaną podstawkę pod monitor.

Głośniki w monitorze to w zdecydowanej większości tylko gadżet, nie spodziewajmy się dobrej jakości dźwięku.

Podsumowanie

Wybór dobrego monitora to nie tylko aspekty takie jak rozmiar i rozdzielczość. Zapoznaj się ze specyfikacją techniczną monitora, zastanów się nad rodzajem matrycy, warunkami gwarancji i jakością odwzorowywanymi kolorów.

Jeśli uważasz, że temat można rozbudować, znalazłeś błędy lub po prostu masz pomysł na nowy artykuł o którym warto napisać, zawrzyj swoje uwagi w komentarzu.

Skomentuj artykuł

Zostaw swoje słowa

Nie publikujemy adresów email


*