E-sportowe kontuzje

Makabryczne kontuzje zdarzające się w niektórych sportach popularnych, zawodowym graczom raczej nie zagrażają, lecz nie oznacza to automatycznie, że e-sportowcy nie mogą podczas gry narazić swojego ciała na szwank. Pewna grupa chronicznych kontuzji wiąże się z nieodpowiednim kształtowaniem warunków do gry. E-sportowiec na miesiące a nawet lata może przeżywać rozterki z powodu zdrowotnych trosk.

Pierwszym miejscem, gdzie dochodzi do kontuzji jest obszar przeznaczony na mysz komputerową. Urazy wiążą się z układaniem nadgarstka w nieodpowiedniej pozycji i trzymaniem go w tym stanie przez kilka godzin w regularnych odstępach czasowych. Specjalne podkładki z podwyższeniem, na których  można ułożyć nadgarstek, mają chronić przed takimi dolegliwościami. Powoli problem zauważany jest także przez twórców biurek komputerowych. Chcą oni u podstaw zaradzić problemowi niezdrowego ułożenia nadgarstka podczas kierowania myszą.

Drugim punktem, gdzie problemy mogą się pojawić, a ich konsekwencje są jeszcze dotkliwsze niż w poprzednim przypadku, jest powierzchnia, na której układany jest kręgosłup. Tym samym dochodzimy do kwestii foteli obrotowych. Biorąc pierwsze krzesła z brzegu w supermarkecie można sobie narobić sporej szkody. Po dłuższym czasie będzie to sytuacja nieodwracalna. Polacy stosują do komputera naprawdę rozmaite fotele i krzesła obrotowe. Najsłabsze z nich dostępne są w szerokiej sprzedaży. Propozycje poważniejsze skrywają się w fachowych sklepach. Kręgosłup nie tylko musi dostać standardowe wsparcie, żeby nie krzywił się do przodu lub tyłu. Powinien być trzymany z trzech stron, a nie tylko z jednej. Płaskie oparcie, choćby było nie wiadomo jak szerokie, nie jest dostateczną przesłanką, aby zaufać wyrobowi. Kubełkowe fotele obrotowe prostują postawę kręgosłupa w trzech płaszczyznach. Oparcia podzielone są na 3 części – obszerne centrum i falowane oparcia boczne.

Co jeszcze oprócz foteli obrotowych pomaga w utrzymaniu wyprostowanej podstawy bez względu na porę dnia, o której zasiadło się przy komputerze? Oczywiście samo biurko, na którym komputer został postawiony. Biurka komputerowe muszą ułatwiać dostęp do sprzętu, a nie powodować, że to człowiek musi się wykrzywiać, aby sprawnie wprowadzić tekst na klawiaturze lub uzyskać optymalny kąt widzenia w stosunku do ekranu monitora. Zasady te na szczęście powoli są rozumiane przez projektantów. Biurka komputerowe w parze z fotelami obrotowymi czynią kawał świetnej roboty, jeśli chodzi o prozdrowotne funkcjonalności.

Jakie jeszcze aspekty e-sportowej egzystencji doprowadziły was już do kontuzji? Stany zapalne stawów lub zbyt sztywna szyja to podobno norma, gdy treningu zajmują pół dnia.

Skomentuj artykuł

Zostaw swoje słowa

Nie publikujemy adresów email


*